Yatmadan önce içilen süt, uyumaya yardımcı olur mu? « KÜLLİYET – Haberler – Son Dakika Haberleri
FLAŞ HABER:

Yatmadan önce içilen süt, uyumaya yardımcı olur mu?

Bu haber 05 Mayıs 2019 - 16:42 'de eklendi ve 68 kez görüntülendi.

Yatmadan ilkin ılık süt içilirse uyumaya destek olacağına dair ön kanılarınız olabilir. Bu informasyon tam olarak doğru sayılmaz ve aslen kişiden kişiye nazaran farklılık izah edebilir.

Sütün içerisinde bulunan alfa albümin proteini triptofan aminoasitlerinden oluşuyor. Triptofanın yapısındaki indol halkası bununla birlikte seratonin ve melatonin yapısında da bulunur.

Seratonin saadet hormonu olarak da malum bununla birlikte uykuyu düzenleyen ve canlılık veren bir nörotransmitter maddedir. Dolayısıyla süt tüketmek triptofan alımını arttırdığı için serotonin miktarını da arttırır. Ancak meydana getirilen araştırmalar bu durumun gerçekleşmesi için katılması ihtiyaç duyulan triptofan miktarının devasa yükseklikte miktarlar bulunduğunu gösteriyor.

Sütte ek olarak metabolizma düzenleyici protein kazein hidrolizat bulunur. Bunlar yardımıyla sütün bir miktar vücudu rahatlatıp uykuya hazırlama işlevi olabilir fakat bunun için magnezyumca da varlıklı bir süt olması icap eder. Sütün bu tesirleri kişiden kişiye nazaran değişebilir.

Külliyet
Külliyet bilgi@kulliyet.com.tr
Haberler, son dakika haberler, güncel, dünya, siyaset, asayiş, ekonomi, spor, gündem ve kültür sanat haberleri