Veritabanı Uzmanlığı Nedir?

Bu haber 26 Mart 2020 - 2:49 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

Veritabanı uzmanlığı bir kişinin bir tür veritabanı yönetim sistemi üzerinde kendisini çok iyi yetiştirmesi ve her konuda hakim olabilmesidir. Veritabanı yönetim sistemleri farklı yazılım firmaları tarafından geliştirilen ürünler olduklarından ötürü genellikle birbirlerinden çok değişik yönetim panellerini ve metotlarını barındırırlar. Bir veritabanı uzmanının amacı sisteme çok iyi hakim olmak ve acil durumlarda ne yapacağını çok iyi bilmektir.

Oracle DB, Microsoft SQL Server ve MySQL Server gibi popüler veritabanı yönetim sistemleri bir çok firma tarafından kullanılmaktadır. Özellikle bankacılık ve havacılık sektörlerinde veritabanı uzmanlığı pozisyonlarına talep fazladır çünkü bu sektörlerde günlük veri depolanması ve yedeklenmesi işlemleri bir hayli yoğundur. Her bir veritabanı yönetim sisteminin kendine has bir işleyişi olduğundan ötürü, bunları üreten firmalar ayrıca sertifika programları sunmaktadır. Türkiye’de BilgeAdam ve Bilginç IT Academy gibi kuruluşlar farklı veritabanı sistemleri konularında eğitimler vermektedir. Bu eğitimler sonucunda uluslararası geçerliliği olan DBA (Veritabanı Uzmanı) sertifikaları sınavlarına girilebilir.

Veritabanı Uzmanı Ne Yapar?

Bir veritabanı uzmanın görevi kullandığı ürüne çok iyi hakim olmak ve performansı etkileyen faktörleri iyi bilmektir. Acil durumlarda veritabanını kurtarabilmek, veritabanında oluşabilecek veri kayıplarını en aza indirmek, yavaş işleyen sorguları bulabilmek ve tabloların yapılarını doğru ayarlamak uzmanın başlıca görevleri arasındadır. Genellikle veritabanına gönderilen sorgular yazılım mühendisleri/programcıları tarafından yazılır ve bu kişiler veritabanı yönetim sisteminin işleyişi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak zorunda değildirler. Sonuçta bu sistem donanım üzerinden çalışan bir yazılım olduğu için belli bir kapasitesi ve işleyiş biçimi vardır. Performans düşüklüğü veri sayısı arttıkça ortaya çıkmaya başlar ve bunun nedenleri birden fazla faktöre bağlı olabilir. Veritabanı uzmanlığı bu yazılımın sürekli denetlenmesini gerektirir. Eğer veritabanı kitlenirse, bununla sürekli irtibat halinde olan bir web sayfası veya masaüstü programı da otomatik olarak çöker.

Veritabanı Uzmanı Olmak İçin Sertifika Almak Gerekli Mi?

Oracle DBA sertifikası olan ve Oracle DB ile çalışmış bir kişi olarak almanızı tavsiye ederim. Fakat sertifika almanız rahatça bir iş bulacağınız anlamına gelmez. Veritabanı uzmanlığı sadece bir sertifika sahibine bırakılacak kadar kolay bir iş değildir. Pratik ve tecrübe çok önemlidir. Bir pilotun simülatörde acil iniş yapması ile gerçek hayatta acil iniş yapması arasındaki farkı düşünün. Belki arada çok fazla fark olmamasına rağmen gerçek hayattaki stresi kontrol edebilmek çok önemlidir. Facebook’un veritabanlarından sorumlu uzman siz olsanız ve büyük bir problemle karşılaşanız, sorunu ne kadar hızlı ve kayıpsız çözebilirsiniz?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.