Uzmanlar uyarıyor: ‘Sigara körlüğe de yol açıyor’ « KÜLLİYET – Haberler – Son Dakika Haberleri
FLAŞ HABER:

Uzmanlar uyarıyor: ‘Sigara körlüğe de yol açıyor’

Bu haber 30 Mayıs 2019 - 11:42 'de eklendi ve 45 kez görüntülendi.

31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Durlu, “Göz sağlığınızın korunması için lütfen sigara kullanmayın. Sigara kullanıyorsanız, bugünü şu demek oluyor ki 31 Mayıs tarihini sağlığınız için çok büyük bir fırsata dönüştürerek, sigarayı bırakın” diye konuştu.

Durlu, sigaranın gözlerde kalıcı hasarlara niçin olarak görme yitirilmesine yol açabildiğini vurgulayarak, “Sigara kullanımının bilhassa mühim bir göz sağlığı problemi olan sarı nokta hastalığının gelişimini ve ilerlemesini tetikliyor. Sarı nokta, gözün arka kısmında retinanın merkezinde bulunan, keskin ve renkli görmeyi elde eden bir bölge. Bu bölgede hasar geliştiğinde, görme kaybı ve körlüğe kadar giden zorlu bir rahatsızlık periyodunun yaşanabiliyor. Sarı nokta hastalığı, son yıllarda sıklığı artan mühim bir göz sağlığı problemi. Bu hastalığın emareleri; görme kalitesinde deformasyona uğramış, okuma zorluğu, cisimleri ve çizgileri kırık ya da dalgalı görme, renkleri nefes ve gri görme, yüzleri tanımakta zorluk, ışığa duyarlılık, siyah noktalar, fer çakmaları, gündüz ve gece görüşünde azalma ve bakılan cismin ortasında bulanık bir alan ya da karanlık kir görme olarak sıralanabilir. Sarı nokta hastalığında ve bu belirtilerin ortaya çıkmasında sigara kullanması çok önemli bir etkili” dedi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yusuf Durlu, sigarayı bırakmanın rahatsızlık riskini azalttığına ve tedaviye pozitif katkılar yaptığına da dikkat çekerek, “Fakat sigaranın negatif tesiri, gözlerde minimum 20 sene kalıyor. İlaçsız göz anjiyosu yöntemi sarı nokta hastalığının teşhis ve tedavisini belirlemekte oldukca pozitif ve faydalı sonuçlar yer ediniyor. Yaşa bağlı sarı nokta hastalığının kaygan tipinde gerçekleştirilen göz içerisine iğne tedavileri sonrası hastanın görme payı ve hayat kalitesi artabiliyor. Son yıllarda emin ve müessir bir metot olarak geliştirilen ilaçsız göz anjiyosunun en mühim pozitif yanları damardan deva vermeden sarı nokta ve merkezi retinanın damarlarını yakın zamanda oldukça yüksek hassasiyetle inceleyebilme fırsatı sunmasıdır. Bu metot yapılırken deva verilmediği için hiç bir yan tesiri yoktur. İlaçlı göz anjiyosunda ise, nadiren de olsa ölüme kadar neden olabilen alerjik tepki olabilmektedir. Diğer bir mühim pozitif yanları, hastaya hiç bir zarar vermeden göz arkası damarlarını dijital ortamda katmanlara ayırarak görüntülemekte ve sarı nokta hastalığının tipini ayırt etme imkanı vermesidir. Ek olarak ilaçsız göz anjiyosu, iğne tedavisinin sarı nokta hastasına yararlı olup olmadığını göstermektedir” ifadelerine yer verdi.

Yasin Erdem

Külliyet
Külliyet bilgi@kulliyet.com.tr
Haberler, son dakika haberler, güncel, dünya, siyaset, asayiş, ekonomi, spor, gündem ve kültür sanat haberleri