Bilim Kurulu toplanıyor

Son Dakika Haberleri

Üniversiteler güz döneminde açılacak mı?

Bu haber 09 Eylül 2020 - 0:13 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Kısa süre önce Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), salgın nedeniyle üniversitelerin açılıp açılmayacağı konusunda Sağlık Bakanlığı’nın görüşünü aldı.

Sağlık Bakanlığı’ndan üniversitelere uzaktan eğitim önerisi
Sağlık Bakanlığı, YÖK’e gönderdiği tavsiye yazısında üniversitelerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı güz döneminde örgün eğitimde teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması önerdi.

Bunun üzerine YÖK, üniversitelerin rektörlüklerine Kovid-19 sürecinde eğitim öğretim süreçlerine ilişkin yazı gönderdi.

YÖK: Sağlık Bakanlığı’nın görüşleri dikkate alınmalı
YÖK, salgınla mücadelenin etkin şekilde yapılabilmesi ve sağlık çalışanların yükünün hafifletilebilmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmelerinin önem arz ettiğine dikkat çekti.

Kurumlara gönderilen yazıda, üniversitelere 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarında Sağlık Bakanlığı’nın görüşlerinin dikkate alınması istendi.

Hangi üniversiteler uzaktan eğitim verecek?
YÖK’ün bu önerisi ile birlikte üniversiteler güz yarıyılında eğitime nasıl devam edeceklerini duyurmaya başladı.

Şimdiye kadar, Yalova Üniversitesi, Tunceli Munzur Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi YÖK’ün yayımladığı normalleşme rehberi ve tavsiyeleri doğrultusunda, güz döneminde tüm derslerin uzaktan öğretim yöntemleri ile sürdürüleceğini açıkladı.

Bursa Teknik Üniversitesi de açıklamasında alınan kararların pandemi sürecine bağlı olarak Yüksek Öğretim Kurumu’nun alacağı kararlara göre değişebileceği vurgusu yaptı.

Güz dönemi derslerinin tamamen uzaktan verecek olan üniversitelerden bir de Yalova Üniversitesi. Yaptığı yazılı açıklamada: ‘Seyreltilmiş Kampüs Modeli’ kararı uyarınca güz yarıyılı toplam ders sayısının yüzde 60’ının yüz yüze; yüzde 40’ının ise uzaktan eğitim ile uygulanması yerine, güz dönemi derslerinin tamamen uzaktan eğitim ile yürütülmesine karar verilmiştir” denildi.

Ankara Üniversitesi ise güz yarıyılında klinik uygulama veya staj eğitimi içeren programlarda “karma eğitim (hibrit)”, diğer programlarda ise “uzaktan eğitim” yöntemlerinin uygulanmasını kararlaştırdı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Necdet Ünüvar, sosyal medya hesabından, üniversite senatosunun 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı öğretim süreçlerine ilişkin kararlarını yayımladı.

Ankara Üniversitesi 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Öğretim Süreçlerine İlişkin Uygulama İlkeleri
Bursa Uludağ Üniversitesi de koronavirüs tedbirleri kapsamında güz yarı yılında uygulama içeren programlar ile lisans üstü programlarda ‘karma eğitim (hibrit)’, diğer programlarda ise ‘uzaktan eğitim’ yöntemlerin uygulanacağını kararlaştırdı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz yaptığı açıklama ile Üniversite Senatosu’nun 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı öğretim süreçlerine ilişkin kararlarını sosyal medya hesabından yayımladı.

Bursa Uludağ Üniversitesi 2020-2021 yılı güz döneminde uzaktan eğitime geçti
Yeditepe Üniversitesi: Eğitime hem uzaktan hem de yüz yüze devam edeceğiz

Yeditepe Üniversitesi ise 1 Ekim’de eğitime hem uzaktan hem de yüzyüze devam edecek. Üniversite rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada; ”Her bir programımız tarafından hangi dersin uzaktan, hangi dersin yüz yüze olacağı, hangi öğrencimizin yüz yüze eğitim için kaç gün kampüse geleceği planlamaları yapılmaya başlandı, buna göre yapılacak haftalık programlar belirlenince sizlerle paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, YÖK’ün üniversiteler arasındaki koordinasyonu yürüteceği protokol kapsamında, Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından sağlanan sunucular üzerine kurulacak.

Uzaktan Eğitim Platformu, Sakarya Üniversitesi tarafından 15 üniversitenin hizmetine sunulacak. Platform 5 ana modülden oluşuyor.

Platformdan, Ağrı İbrahim Çeçen, Artvin Çoruh, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kilis 7 Aralık, Munzur, Muş Alparslan, Osmaniye Korkut Ata, Siirt ve Şırnak üniversiteleri yararlanacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.