Toprakla buluşan hükümlüler, üretim yapıp çalışarak topluma kazandırılıyor « Külliyet

30 Kasım 2021 - 18:58

Toprakla buluşan hükümlüler, üretim yapıp çalışarak topluma kazandırılıyor

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu bünyesinde aldıkları eğitimlerle çiftçilik öğrenen hükümlüler, 92 açık ceza infaz kurumunda üretim yapıyor.

Toprakla buluşan hükümlüler, üretim yapıp çalışarak topluma kazandırılıyor
Son Güncelleme :

05 Kasım 2021 - 13:30

16 bin dönüm alanda gerçekleştirilen tarımsal yerli üretimlerle bir yandan hükümlülerin meslek edindirilmeleri ve topluma kazandırılmaları bir yandan da ekonomiye katkı sağlanıyor.

Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesindeki tesis, atölye ve benzeri ünitelerde hükümlü ve tutukluların meslek edinmelerini sağlamak, var olan mesleklerini geliştirmek, rehabilite olmaları ve tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları amacıyla faaliyet gösteren İşyurtları Kurumu, birçok alanda mesleki kurs ve eğitimler veriyor. Aldıkları eğitimlerle sertifika sahibi olan hükümlü ve tutuklular, İşyurtları bünyesindeki atölye ve tesislerde çalışma fırsatı buluyor.

Tarımsal alanda da faaliyet gösteren İşyurtları Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren 92 açık ceza infaz kurumunda tarımsal üretim gerçekleştiriliyor. Alanında uzman kişilerce yetkili kurumlar tarafından eğitime tabi tutulan hükümlüler, tarımsal üretime katkı sağlıyor. Topluma kazandırılmaları ve rehabilite olmaları amacıyla iyi tarım uygulamaları, seracılık ve tarım ekipmanlarının kullanımı konularında eğitim ve kurs alarak ‘sertifikalı çiftçi’ olan hükümlüler, Türkiye’nin dört bir yanındaki açık ceza infaz kurumları işyurdu müdürlüklerinde tahıl, süs ve yem bitkileri ile meyve ve sebze yetiştiriciliği ile seracılık alanında üretim yapıyor.

Toplam tarım alanı 35 bin 700 dönüm olan bu ceza infaz kurumlarında, 16 bin 500 dönüm ekilebilir alan bulunuyor. Ayrıca değişik birçok açık ceza infaz kurumunda toplam 133 dönüm alanda seracılık faaliyetleri yapılıyor. Bu sayede kurumların ihtiyacı olan ürünler yetiştirilirken, hükümlülerin meslek edinmeleri de sağlanıyor. Toprakla buluşan hükümlüler, üretim yapıp çalışarak topluma kazandırılıyor. Ekonomiye katkı sağlayan hükümlüler, ayrıca meslek edinmiş halde ceza infaz kurumlarından tahliye oluyor.