Share on facebook
Facebook - Haberi Paylaş
Share on twitter
Twitter - Haberi Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp - Haberi Paylaş
Share on print
Haberi Yazdır

TMO, ekilebilir tarım arazilerinin tamamında üretime devam edildiğini açıkladı

TMO, 2021 yılı ürün ekilişlerinin büyük ölçüde tamamlandığını, ekilebilir arazilerin tamamında üretime devam edildiğini belirterek yağışların da geçen seneye göre yüzde 32’nin üzerinde arttığını belirtti.

Tarımsal üretimde sevindirici haber Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) geldi.

TMO, “Fenolojik Değerlendirme – Hububatta Yağış, Ekiliş ve Gelişim Analizi”ni yayımladı. Yeni sezon için umutlandıran verilerin yer aldığı rapora göre bu yıl kasım ayı yağışları geçen yıl yağışlarının yüzde 32 üzerinde gerçekleşti. Yağışlar, mevsim normallerine göre ise hâlâ yüzde 21 altında bulunuyor. TMO yetkililerinden aldığımız bilgiye göre bu hesaplamaya son bir haftada kaydedilen yağışlar dâhil değil.

Söz konusu raporda kışlık hububat ekilişlerinin kasım ayı sonu itibarıyla yüzde 90 tamamlandığı belirtilerek “Ekilişlerin pamuk, ikinci ürün mısır ve şekerpancarı hasadını müteakip aralık ayı sonu itibarıyla tamamlanması beklenmektedir. Bölgelere göre değişmekle birlikte buğday, arpa, mısır, yağlık bitkiler ve baklagil ürünleri arasında kısmi geçişler yaşansa da ekilebilir arazilerin tamamında üretime devam edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

TMO; dap gübresi kullanımının azaldığı, üreticilerin taban gübresi olarak daha uygun fiyatlı kompoze gübreler ile ilave destek verilen organomineral gübrelere yöneldiği tespitinde bulundu.

TMO raporunda, 2021 yılı kasım ayı meterolojik verilerinin sonraki aylarda da olumlu seyretmesi halinde geçen döneme göre daha iyi bir rekolte tablosunun gerçekleşebileceği belirtildi.

TMO Fenolojik Değerlendirme raporu, meteorolojik veriler, merkez ve taşra teşkilatı teknik personelinin tespitleri, üreticilerle yüz yüze görüşmeler ile ekim alanlarında yapılan gözlemler değerlendirilerek hazırlanıyor.