Sundar Pichai kimdir? Kaç yaşında, nereli? « KÜLLİYET – Haberler – Son Dakika Haberleri
FLAŞ HABER:

Sundar Pichai kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Bu haber 05 Mayıs 2019 - 18:20 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

Sundar Pichai 2015 Ağustos ayından beri Google firmasının CEO’sudur. 1972 Hindistan Chennai doğumlu olan Sundar Pichai evli ve iki evladı vardır. Pichai 43 yaşındadır, eşinin ismi Anjali’dir. Kendisi CEO görevine getirilmeden ilkin Google’da ürün geliştirmeden sorumluydu.

Sundar Pichai Kimdir ?

Dört benlik bir ailenin büyük evladı olan Pichai, Hindistan’da 2 odalı bir apartman dairesinde yaşıyordu. Ne otomobili de televizyonu olan bu fukara ailenin parlak zeka evladı öğrenim hayatında oldukça başarılıydı. Okulda kriket takımının kaptanı olan Pichai’nin teknoloji ile tanışması babası yardımıyla olmuştur. Babası (Lakshmi) General Elektrik firmasında elektrik mühendisi olduğundan kendisine devamlı çalmış olduğu fabrikadan hikayeler ve zorlukları anlatırmış.

Pichai, Hindistan’da IIT üniversitesinde maden bilimciliği fakültesinden başarı göstermiş bir halde eğitimini tamamladıktan sonrasında 1993 senesinde Amerika’ya yerleşmiştir. Stanford Üniversitesinden yüksek lisans bursu kazanan Pichai, iş yaşamına bir an ilkin girmek için okulu bırakmıştır. Amerika’da mühendis olarak ilk çalmış olduğu şirket Applied Materials’dır. Daha sonrasında bu firmada ürün müdürü görevini üstlenmiştir.

Sundar Pichai

Sundar Pichai Google’ın CEOsudur

2002 senesinde Wharton Business School’da MBA’yi tamamladıktan sonrasında McKinsey firmasında danışman olarak göreve adım atmıştır. 2004 senesinde Google firmasına katılan Pichai burada Google’un arama enstruman çubuğunu geliştirmiştir. Daha sonrasında şirketin kendisine ilişkin bir web gezgini (Google Chrome) yapmasını öneri etmiş ve Larry Page’den büyük yardımcı almıştır. O dönemin CEO’su Eric Schmidt ise tarayıcı pazarına Microsoft Internet Explorer ve Mozilla Firefox hakim olduğundan Pichai’nin fikrini saçma bulup karşı çıkmıştır.

Fakat dahi bir ürüncü olan Pichai’nin geliştirdiği Chrome Browser ile Google bu pazardan da büyük bir hisse kapmış ve Eric Schmidt’in itibarı sarsılmıştır.

Sundar Pichai’nin Google’daki Başarısı

Pichai Google Chrome ve Chrome OS ürünlerinin geliştirilmesinde çok büyük rol oynamıştır. Firefox ve Internet Explorer’dan seneler sonrasında çıkmasına rağmen bugün Chrome’un pazar oranı %20 civarındadır. Gmail, Google Drive ve Google Maps ürünlerinin geliştirilme süreçlerinde de bulunmuştur. Pichai Andy Rubin’in geliştirdiği Android işletim sisteminin Google’a tamamen entegre olmasını elde eden kişidir. Eylül 2014’de Hindistan’da Android One ürününü piyasa çıkaran Pichai’nin ismi ilk bu süre bütün dünyada duyulmuştur. Larry Page Pichai’nin başarı göstermiş bir ürüncü bulunduğunu farketmiş ve CEO’sevinç görevine onun getirilmesi için büyük yardımcı vermiştir. Larry Page’in Google’ı yeni kuracağı şemsiye şirket olan Alphabet’in altında pozisyonlama arzusu yüzünden Google’daki CEO’sevinç görevini Pichai’ye bırakmıştır. Sundar Pichai 14 bireyin yaşamını kaybetmesiyle sonuçlanan San Bernardino saldırısı için terröristlerin telefonunun kilidini açmayan Apple’ı suçlamıştır.

Alphabet Inc bu yazının yayımlandığı süre dünyanın en kıymetli şirketi olmuştur. Firmanın çatısı altındaki şirketler: Google, Google X, Google Fiber, Google Ventures, Google Capital, Calico ve Nest Labs.

Amerika’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyalarının incelenmesi kararı ortaya çıkan bir haber bakılırsa Sundar Pichai‘nin borsada 20 milyon dolar değerinde hissesi ve Alphabet Inc çatısı altında toplamda 65 milyon dolar değerinde hissesi bulunmaktadır.

17 Şubat 2016’da meydana getirilen bir işlemde Pichai Alphabet’e ilişkin 4000 hisseyi 2.8 milyon dolara sattı ve toplam hissesi 99610’a düştü. Bu tarihte bir hissenin kıymeti 700 dolardı. Forbes dergisinin meydana getirdiği bir habere bakılırsa Sundar Pichai’nin temel amacı önümüzdeki yılları içerisinde Google’ı tamamen suni zeka odaklı bir eksene oturtmak. Yani mobile öncelikli bir dünyadan suni zeka öncelikli bir düzene geçmek. Bu değişiklik sanal gerçeklik cihazlarının da yaygınlaşmasıyla önümüzdeki senelerde daha çok hissedilecek.

Külliyet
Külliyet bilgi@kulliyet.com.tr
Haberler, son dakika haberler, güncel, dünya, siyaset, asayiş, ekonomi, spor, gündem ve kültür sanat haberleri