Külliyet

Share on facebook
Facebook - Haberi Paylaş
Share on twitter
Twitter - Haberi Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp - Haberi Paylaş
Share on print
Haberi Yazdır

Stajyerlere yıllık en az bin 275 lira ödeniyor

Ülkemizde gençlere sağlanan staj imkanları artırılırken bu süreçte maaş ödemesi de yapılıyor. İşletmelerde mesleki eğitim gören, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere verilecek ücretin alt sınırı bulunuyor. Asgari ücret ile birlikte işletmelerde staj yapan üniversiteli, meslek lisesi öğrencisinin staj ücreti de arttı

İşletmelerde staj yapan üniversiteli, meslek lisesi öğrencisinin staj ücreti de asgari ücretle birlikte arttı. Bu yıl staj yapan gençler mesleğe ilk adımda 1.275 lira harçlık alacak. Yirminin altında çalışanı olan işletmede bu tutarın 850 lirasını devlet karşılayacak.

Kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12’nci sınıf öğrencilerine de 2.126 lira ödenecek. Staj ücretine devlet katkısı 5 yıl daha sürecek.

Milyonlarca öğrenci ve işvereni ilgilendiren stajda merak edilen soruların yanıtları şöyle:.

1-Stajyerlerin işyerindeki statüsü nedir?

Sigortalı kabul edilmekle birlikte işçi statüsünde bulunmuyor. Firmaların personel sayısının yüzde 5’inden az olmamak üzere öğrencilere beceri eğitimi zorunluluğu var..

Asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u kadar (Bu yıl 1.275 lira), kalfalık yeterliliği kazanan 12’inci sınıf öğrencilerine de asgari ücretin yüzde 50’sinden az olmayacak kadar (2.126 lira) ödeme yapılacak..

Öğrencilere ödenebilecek en az ücretin ise tamamının devlet katkısı olarak ödenmesine ilişkin süre, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılından itibaren 5 eğitim ve öğretim yılı uzatıldı. Stajyer çalıştıran kamu kurumlarına ise devlet katkısı bulunmuyor.

Karar uyarınca ödenen devlet katkısı, ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinden İşsizlik Sigortası Fonu’na aktarılacak.

Üniversite eğitimleri sırasında staj yapması uygun görülen öğrenciler de staja başladıkları tarih itibariyle sigortalı sayılıyor, sigorta primleri okulları tarafından karşılanıyor.

Stajyer öğrenciler haftanın 3 günü 24 saatlik işletmede beceri eğitimini haftanın ya ilk üç günü ya da son üç günü olarak iş yerlerinde staj olarak tamamlamaktadırlar. Çalıştıkları bu süre için de kendilerine maaş ödemesi yapılmaktadır.

Meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 4 yıllık örgün eğitimleri süresi boyunca okullarda gördükleri teorik ve pratik eğitimlerin iş hayatında beceriye dönüşmesi için staj görevi yapmaktadırlar.