Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı)

Bu haber 26 Mart 2020 - 3:09 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

eskişehir bilim sanat ve kültür parkı

Sazova Parkı ya da tam adı ile Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük ve en güzel parklarından bir tanesi. Özellikle çocuklu aileler bu güzel parkta çok keyifli vakit geçirebilirler.

Adeta Sazova Parkı rehberi olan bu kapsamlı yazıda park hakkında çok detaylı bilgilerin yanı sıra fotoğraflar da paylaşacağım. Bu yazıyı okuduktan sonra Eskişehir gezinizi çok daha güzel planlayabilirsiniz.

Sazova Parkı yazısında neler bulacaksınız?

Sazova Parkı Hakkında Genel BilgilerSazova Parkı’na Ulaşım & OtoparkSazova Parkı Giriş ÜcretiSazova Parkı Gezilecek YerlerMasal ŞatosuKorsan GemisiGöletHayvanat BahçesiEti Sualtı DünyasıJapon BahçesiTürk Dünyası Bilim, Kültür Sanat MerkeziEsminyatürkBilim, Deney MerkeziSabancı Uzay EviSazova Parkı Gezi TreniSazova Parkı Oyun ParklarıSazova Parkı Çay BahçesiSazova Parkı HediyelikçilerEskişehir’de nerede kalınır?

Sazova Parkı Hakkında Bilgiler

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan ve yaklaşık 400.000 m2 alan üzerine kurulu olan Sazova Parkı sahip olduğu tasarım ve içinde barındırdığı yapılar ile ülkemizin en özgün parkları arasında gösteriliyor.

Park içerisinde yer alan çok çeşitli yapı ve etkinlik alanları ile büyük küçük her yaştan gezginin gün boyu eğlenceli vakit geçirebileceği yer özellikle şehre ilk gez gelenlerin mutlaka Eskişehir gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer almalı.

Sazova Parkı’na Ulaşım & Otopark

İlk olarak parkın konumu ve ulaşımından bahsedelim. Sazova Parkı şehrin batı kıyısında, Eskişehir-Kütahya karayolu üzerinde yer alıyor. Yeni Eskişehirspor Stadyumu’nun hemen yanında yer alan parka ulaşım son derece rahat.

Eğer taksi ya da kendi aracınız ile parkın olduğu alana gidecekseniz parkın iki ucunda yer alan otoparkları tercih edebilirsiniz. Parkın dışında, Yeni Eskişehirspor stadyumu tarafında yer alan otoparka aracınızı park edip bu noktadan Sazova Parka yürüyebilirsiniz.

Bunun dışında İstanbul ve Ankara tarafından parka gelenler (Kütahya yolu üzerinden gelenler) “Otopark” tabelası görünce de park edebilirsiniz. Burası da oldukça rahat.

Otoparkın gün boyu park ücreti 5 TL. Sazova Park’ın içerisinde de ufak tefek parklar var ama en rahat olanı bu bahsettiğim yer.

Eğer şehir merkezinden, Porsuk Çayı ya da Odunpazarı Evleri‘nin olduğu bölgeden parka taksi ile gitmeyi planlıyorsanız yolculuk trafiğe göre en fazla 10-20 dakika arasında sürecek olup taksi ücreti de 15-20 TL civarında tutacaktır.

Sazova Parkı’na toplu taşıma ile ulaşmak oldukça kolay. Odunpazarı Evleri‘nin olduğu bölgeden 11 ve 17 numaralı belediye otobüsleri ile ya da şehir merkezindeki eski stadyumun  arka köşesinde yer alan minibüs durağından 16 ve 38 numaralı minibüsler ile parka ulaşabilirsiniz.

Sazova Parkı Giriş Ücreti

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nın girişi ücretsiz. Yalnız parkın içinde yer alan çeşitli bölümler ücretli. Bu yerlerin bir kısmını gezmeyi planlıyorsanız ücretler ve ziyaret bilgileri hakkında detayları yazının devamında okuyabilirsiniz.

Sazova Parkı Gezilecek Yerler

Eskişehir Sazova Parkı gezilecek yerlerSazova Parkı’ndaki önemli noktaları haritada inceleyebilirsiniz. Haritayı büyütmek için görsele tıklayabilirsiniz. Haritayı Google Maps’te açmak için tıklayın.

Eskişehir’in en önemli gezi noktalarından olan Sazova Parkı içerisinde birçok önemli yapı yer alıyor.

Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Hayvanat BahçesiEti Sualtı Dünyası, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Türk Dünyası Bilim, Kültür Merkezi, Esminyatürkamfi tiyatro, çeşitli oyun parkları, kafe, restoranlar ve hediyelikçiler park içerisinde görebileceğiniz önemli noktalardan.

Sazova Parkı’nda yer alan tüm bu gezi noktalarını dolaşmak abartısız tüm gününüzü alabilir. Üstelik Bilm, Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi ve Masal Şatosu gibi noktalarda belirli saatlerde düzenlenen tur ve gösterimler için parkın kalabalık olduğu günlerde bilet veya yer bulamama sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle tavsiyem önce yazı boyunca anlatacağım parkı bölümlerini inceleyin. Hangilerini görmek isteyeceğinize karar verin bir gezi planı oluşturun. Parkın en olumsuz özelliklerinden bir tanesi çoğu önemli yerin saat 17.00-18.00 gibi kapanıyor olması. Yaz ayaları gibi gündüzlerin uzun ve sıcak olduğu dönemlerde bu durum sıkıntı olabiliyor.

Masal Şatosu

eskişehir bilim sanat ve kültür parkı şato

Sazova Parkı’nın en ünlü yapılarının başında Masal Şatosu geliyor. Günümüzde şehrin simge yapıları arasında gösterilen bu şato içerisinde çocuklar için özel rehberli turların düzenlendiği çeşitli gösteriler, Sazova Parkı’nı seyredebileceğiniz bir seyir terası, kendinize ve sevdiklerinize hatıra bir şeyler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları ile biraz dinlenip soluklanabileceğiniz kafe yer alıyor.

Sazova Parkı şato

Tasarım olarak Disneyland‘ı andıran Masal Şatosu Türkiye’de bulunan en önemli kule ve tarihi yapılardan izler taşıyor. İstanbul’daki Galata Kulesi ve Antalya’daki ünlü Yivli Minare, Masal Şatosu’nun mimarisine ilham veren yapılardan bazıları.

Eskişehir Sazova Parkı Masal Şatosu İçiEskişehir Sazova Parkı, Masal Şatosu giriş

Öncelikle Masal Şatosu’nu ziyaret etmek istiyorsanız ziyaret saatlerine dikkat etmeniz gerekiyor çünkü şato hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu ise 10.00-17.15 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Uzun yaz günlerinde bu durum biraz sıkıntılı.

Eğer Masal Şatosu’nu gezmek isterseniz 2 seçeneğiniz var. İlki seans dışı olup şatonun giriş katını, kafeteryasını ve seyir terasını ziyaret edebilirsiniz. Giriş katında hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra çocukların ilgisini çekebilecek çeşitli masal kahramanlarının da heykelleri var. Bu ziyaretin giriş ücreti yetişkinler için 3 TL iken öğrenci ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için 2 TL.

eskişehir bilim sanat ve kültür parkı masal şatosuSazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Masal ŞatosuSazova Parkı şatoEskişehir Masal Şatosu

Masal Şatosu’nu gezebileceğiniz ikinci seçenek ise özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği rehberli turlar. Turlar iki çeşit. Biri her yaştan ziyaretçilere diğeri ise yalnızca çocuklar için. Çocuklar için olan turda çocuk başı bir veli de tura katılabiliyor. Bu turlarda veliler genellikle çocuklarından ayrı olarak dolaşıyor. Böylece hem diğer çocuklar ile birlikte etkileşimde olmaları sağlanıyor hem de tur boyunca yaşatılan masal atmosferi daha gerçekçi sunuluyor.

Masal Şatosu içerisinde düzenlenen rehberli turlar yaklaşık 30-35 dakika sürüyor ve bu süre içerisinde çocuklara masal dünyası içerisinde olmaları sağlanıyor. Turu düzenleyen rehberler çocuklara bir hikaye anlatılıyor ve tur boyunca o hikayedeki olay çözülmeye çalışılıyor.

Şu an Temmuz 2017 itibari ile 3 seçeneğiniz var.

Bir Varmış Bir Yokmuş (Midas Altın Dokunuş hikayesi, Nasreddin Hoca fıkraları…)Masal İçinde Masal (Dede Korkut Çadırı, Keloğlan…)Gizemli Yolculuk (5-11 yaş aralığında çocuklar masal kahramanı oluyor…)

Seanslarda giriş ücreti yetişkinler için 10 TL iken indirimli bilet 5 TL‘dir.

Korsan Gemisi

eskişehir bilim sanat ve kültür parkı korsan gemisi

Sazova Parkı’nda dikkat çeken bir diğer yapı ise yapay gölet yanında yapılan bulunan Korsan Gemisi. Atlas Okyanusu’nu aşan gemilerden olan May Flower’ın tasarımına sahip olan gemiyi gezerken kaptan köşkü, zindan, mürettebatın hamakları ile kileri görebilirsiniz.

Korsan Gemisi’nin giriş ücreti yetişkinler için 3 TL iken çocuklar ve 65 yaş üstü için 1,5 TL. Gemiyi 09.30-21.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir Sazova Parkı gemi kaptanEskişehir Sazova Parkı, Korsan Gemisi, Kaptan KöşküSazova Parkı Eskişehir korsan gemisi zindanKorsan Gemisi’nin alt katında yer alan zindan ve iskelet özellikle çocukların ilgisini çekiyor.

Gölet

Eskişehir Sazova Parkı gölet

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’nın orta kısmında yer alan yapay gölet parka ayrı bir hava katıyor. Burada zaman zaman çeşitli spor etkinlikleri düzenleniyor.

Gölette yüzen ördekler çocukların özellikle ilgisini çekiyor. Eğer yanınızda kraker türü bir şeyler götürürseniz hayvanları besleyebilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi

eskişehir bilim sanat ve kültür parkı hayvanat bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Sazova Parkı’nın en genç üyesi. Mayıs 2017 tarihi ile kapılarını ziyarete açtı. Parkın kuzey batı kısmında yer alan hayvanat bahçesini gezmek için toplamda 1-2 saat gibi bir süreye ihtiyacınız olabilir.

Park içerisinde penguen, lemur, mirket gibi ilgi çekici hayvan türleri de bulunuyor. Parkın giriş ücreti yetişkinler için 10 TL. Parkı pazartesi günleri hariç 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bu bölüm hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Eskişehir Hayvanat Bahçesi başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Eti Sualtı Dünyası

Sazova Parkı eti sualti dünyası

2014 yılında açılan Eti Sualtı Dünyası, Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin açılması ile artık bu bölüme bağlanan bir akvaryum.

İçerisinde 123 farklı türden 2150 adet balığın yer aldığı akvaryumda, Kuzey Ege, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Amazon Nehri ve Güney Amerika gölleri gibi bölgelerden çeşitli balık türlerini görebilirsiniz. Akvaryum içerisinde yer alan su tüneli ise görmeye değer.

Eskiden yalnızca akvaryum için bilet alıp gezebiliyordunuz lakin artık burası hayvanat bahçesine bağlandığı için bu bölümü hayvanat bahçesi için aldığınız bilet ile gezebilirsiniz.

Yetişkinler için geçerli olan 10 TL bilet ücretine Eti Sualtı Dünyası girişi de dahil. Yapı hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Eti Sualtı Dünyası başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Japon Bahçesi

Sazova Parkı japon bahçesi

Japon Bahçesi de Eti Sualtı Dünyası gibi hayvanat bahçesi açıldıktan sonra bu bölüme bağlanan bir bölüm. Hayvanat bahçesinin kuzey bölümünde yer alan bahçede çok çeşitli peyzaj düzenlemeleri var. Kalabalıktan biraz uzaklaşıp kafa dinlemek için güzel bir yer.

Türk Dünyası Bilim, Kültür Sanat Merkezi

Sazova Parkı türk dünyası bilim sanat kültür merkezi

Anadolu Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi Sazova Parkı’nda yapımı tamamlanan son bölümlerden bir tanesi.

Kültür sanat merkezinin giriş katında Türk dünyasında önemli isimlere ait çeşitli odalar var. Bu odalarda önemli şahsiyetlerin balmumu heykelleri ve çeşitli tanıtım materyelleri bulunuyor.

Yapının projesi tamamlandığında içerisinde Türk Dünyası Müsiki Tarihi Müzesi, Türk Dünyası Bilgi Bankası, Tük Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Okulu ile muhtelif salonlar olacak. Şu an tesisin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

Merkez hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Esminyatürk

eskişehir bilim sanat ve kültür parkı esminyatürk

Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri, güzel ve butik bir minyatür park. Türk Dünyası Bilim, Kültür Sanat Merkezi’nin giriş bölümünde, bahçede yer alıyor.

Minyatür parkı içerisinde Türk dünyasından seçme 32 yapının Miniatürk tarzında 1/25 ölçekli maketi sergileniyor. Uluğ Bey Medresesi, Tac Mahal, Mostar Köprüsü ve Selimiye Camii sergilenen en ünlü yapılardan bazıları.

Park girişi yetişkinler için 3 TL. Park çok büyük değil. Toplamda 15-20 dakikalık bir sürede gezilebilir. Park hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Esminyatürk başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bilim, Deney Merkezi

eskişehir bilim sanat ve kültür parkı bilim deney merkezi

Sazova Parkı’na adını veren bölümlerden olan Bilim Deney Merkezi çocuklara ufak yaşlardan itibaren bilim ve teknolojinin önemini anlatmak için kurulmuş bir tesis.

Pazartesi günleri ziyaret kapalı olan yerde belli saatlerde özel gösterimler yapılıyor. Bu bölümün ziyareti yaklaşık 1 saat sürüyor. 13.00-15.00 ve 16.00-17.00 saatleri arasında serbest tur yapılabilir.

Merkez hakkında detaylı bilgileri şu adreste bulabilirsiniz. Bilim, Deney Merkezi’nin giriş ücreti yetişkinler için 7 TL iken indirimli bilet 3 TL.

Sazova Parkı Eskişehir bilim merkezi

Bilim, Deney Merkezi’nin bahçesinde kaldıraç, F4 uçakları gibi çeşitli sunumlar da yer alıyor. Bu bölümleri dilediğiniz saatlerde bilet almadan inceleyebilirsiniz.

Sabancı Uzay Evi

Eskişehir Sazova Parkı sabancı uzay evi

Bilim Deney Merkezi’ne bağlı olan Sabancı Uzay Evi, Sabancı sponsorluğunda yapılmış bir tesis. Sazova Parkı’nın sol bölümünde yer alan, devasa bir top görünümündeki alan aslen interaktif sunum ve çeşitli şovların yapıldığı özel bir salon.

96 kişi kapasiteli bu özel salonda evren, uzay, galaksi, yıldız, dünya ve diğer gezegenlerle ilgili çok eğlenceli ve bilgilendirici 3 boyutlu sunumlar yapılıyor. 14 metre çapındaki kubbe özel projektörlerin yardımı ile çok güzel bir gösterim alanına çevrilmiş.

Sinema salonu tarzındaki tesiste yatar pozisyonda kubbeye yansıtılan görüntüleri izleyerek hem eğlenebilir hem de uzayla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 5 yaş altındaki ziyaretçiler maalesef ortamdan olumsuz etkilenebilirler.

Yaşamın KökeniUzay Çağının BaşlangıcıKaradelik ve Astronot adında çeşitli gösterimler yapılıyor. Bu gösterimlerin seans bilgilerini Eskisehirbilimdeneymerkezi.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Sabancı Uzay Evi’nin giriş ücreti yetişkinler için 10 TL iken indirimli bilet 5 TL‘dir.

Sazova Parkı Gezi Treni

Sazova Parkı Eskişehir gezi treni

Sazova Parkı’nın içerisinde ücretsiz hizmet veren bir gezi treni bulunuyor. Trenin ana durağı parkın girişinde solda. Bu trene binerek parkı dolaşabilirsiniz. Tam tur yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Park içerisinde birkaç adet durak bulunuyor ve tren buralarda yolcu alıp indiriyor. Açıkçası bazen tren çok kalabalık oluyor ve eziyet oluyor. Bu yüzden mümkünse treni çok fazla kalabalığın olmadığı günlerde tercih edin, yoksa açıkçası pek bir esprisi yok.

Ufak çocukların hoşuna gidebilir. Bu arada gezi trenin durakları oldukça fotojenik. Buralarda fotoğraf çektirebilirsiniz. Zaten bu noktalarda fotoğraf çekimi olan bir çok gelin damat görebilirsiniz.

Sazova Parkı Oyun Parkları

Eskişehir Sazova Parkı çocuk parkları

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı genel olarak çocukların çok seveceği bir yer. Park içerisinde yetişkinlerin de ilgisini çekecek birçok yapı olsa da aslında bu park özellikle çocuklu ailelerin keyif alabileceği bir havada.

Parkın birçok köşesinde oyun gurubu var. Bu oyun gruplarının büyük bölümü normal klasik, mahalle parklarından farklı tasarıma sahip. Fotoğraftaki gibi ağaç ev şeklinde salıncaklar ya da Şirinler’in Evi tarzı oyun grupları özellikle ufak yaştaki ziyaretçilerin büyük ilgisini çekecektir.

Sazova Parkı Çay Bahçesi

eskişehir bilim sanat ve kültür parkı çay bahçe

Sazova Parkı içinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz birkaç adet kafe ve restoran var.  Bunlar dışında parkta piknik yapmak yasak. Fakat abartmamak şartı ile kendinize atıştırmalık minik bir sepet, çanta hazırlayıp yanınızda getirdiklerinizi herhangi bir bankta oturup yiyebilirsiniz.

Sazova Parkı Hediyelikçiler

eskişehir bilim sanat ve kültür parkı

Sazova Parkı’nı tam ikiye bölen ufak bir yol var. Bu yolun bir kısmında büfe tarzı yapılar bir kısmında ise ufak tefek hediyelik eşya satışının yapıldığı tezgahlar var.

Eğer kendinize ve sevdiklerinize hatıra bir şeyler almak isterseniz bu noktalara göz atabilirsiniz. Bu bölüm dışında eğer gezecekseniz hayvanat bahçesi içerisindeki Eti Sualtı Dünyası‘nın hediyelik eşya bölümüne ya da Masal Şatosu‘nda yer alan dükkanlara göz atabilirsiniz.

Eskişehir’de nerede kalınır?

Eskişehir’de konaklama konusuna tüm genel bilgi ve tavsiyelerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Eğer hızlı birkaç otel tavsiyesi vermemi isterseniz Eskişehir tren istasyonuna yakın Madame Tadia Oteli‘ne, Porsuk Çayı kenarındaki Ada Life Oteli‘ne, şehrin hareketli noktasın Bağlarda bulunan Grand Namlı Otel‘e ve Odunpazarı’nda yer alan butik Arslanlı Konak Otel ve biraz daha lüks olan Abacı Konak Otel‘e göz atabilirsiniz.

Eskişehir Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını üstteki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugün müsaitliği bulunan tesislerin oda başı gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek içinse sağ üst köşedeki tarihe tıklayarak ilgili değerleri girebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.