Sağlık çalışanları izinleri ne zaman açılacak? Sağlık çalışanları emekli olabilecek mi?

Bu haber 19 Ocak 2021 - 14:06 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Zorlu süreçten bu geçtiğimiz bu günlerde büyük emek harcayan sağlık çalışanlarını sevindirecek haber geldi. Sağlık Bakanlığı’nca, koronavirüs pandemisi dolayısıyla sağlık çalışanlarına yönelik getirilen birçok kısıtlama kaldırılıyor. Yıllık izin, ücretsiz izin, şua izni ve emeklilik işlemleri gibi haklardan yararlanamayan sağlık çalışlarına müjdeyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verdi. Peki, Sağlık çalışanları izinleri ne zaman açılacak? Sağlık çalışanları emekli olabilecek mi?

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İZİNLERİ NE ZAMAN AÇILACAK? SAĞLIK ÇALIŞANLARI EMEKLİ OLABİLECEK Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzasıyla sağlık personelinin yıllık izin, istifa, emeklilik durumuna ilişkin yeni düzenlemeleri içeren resmi yazı, 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderildi. Sağlık Bakanlığınca 81 ilin sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıya göre, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde yıllık izin ve ücretsiz izin verilebilecek, emeklilik talebinde bulunanların işlemleri yerine getirilecek.

  • Mevzuatta yerini bulan her türlü ücretsiz izin, talep halinde kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde personele kullandırılacak.
  • 657 sayılı Kanun’un 103’üncü maddesinin son fıkrasına göre radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacak.
  • Sağlık tesislerinde görev yapmakta iken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeme uygulamasına devam edilecek.
  • Ancak, özel ve vakıf grubuna dahil üniversitelerin öğretim üyesi kadrolarına atanacak personel ile kamu kurum ve kuruluşlarının idareci pozisyonuna atanacak personele onay verilebilecek.
  • Emeklilik talebinde bulunan personelin talepleri de karşılanarak, işlemleri yerine getirilecek.
  • Bu durumlar haricinde, Bakanlığın 27 Ekim 2020 tarih ve 3137 sayılı yazısının 1, 4, 6, 10 ve 12’nci maddelerinin uygulanmasına devam edilecek.

www.dirilispostasi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.