Regaip Kandili’nde okunacak dualar ve sureler! Regaip Kandili’nde hangi dualar okunur?

Bu haber 27 Şubat 2020 - 13:54 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Regaib Kandili’nde hangi dualar ve sureler okunur? Müslümanlar Regaip Kandilini ihya etmeye hazırlanırken yapılacak ibadetler ve okunacak sure ve duaların da usullerini öğrenmek istiyor. Bol ihsan ve rahmet anlamlarına gelen Regâ’ib gecesinde Müslümanlar Allah’ın c.c. kullarına bahşettiği manevi bereketten azami derece faydalanmak amacıyla bu geceye özel yapılması tavsiye edilen dua ve ibadetleri yerine getirmek istiyor. Peki, Regaip Kandili’nde okunacak dualar ve sureler nelerdir? Regaip Kandili’nde hangi dualar okunur?.. Regaip Kandili nasıl ihya edilir?.. İşt e detaylar..

Regaip Kandili’nde hangi dualar okunur? İşte Regaip Kandili’nde okunacak dualar ve sureler!..

Regâ’ib kelimesi , Arapça ‘re-ğa-be’ kökeninden gelip ‘rağbet’ kelimesinin çoğuludur. Bol bereket, rahmet ve ihsanlarla dolu bu geceye rağbet etmek Allah’ın yeryüzüne sağanak sağanak indirdiği rahmetinden faydalanmaya çalışmak şeklinde izah edilir.

Peygamber Efendimiz s.a.v. Hadis-i Şeriflerinde bu gecede yapılan dua ve ilticaların ger çevrilmeyeceği müjdesini vermiştir. Bu nedenle Regaip Kandili’nde çokça ibadet etmek, tefekkürde bulunmak, tevbe ve istiğfar etmek gerekir.

Bu geceye özel 12 rekat Hacet namazı ve Tesbih Namazı kılıp dilediği kadar Kur’an-ı Kerim tilavetiyle bu mübarek gece değerlendirilebilir. Yasin-i Şerif okumak, Sûre-i Mülk okumak başta bu gece ve her gece okunmasında büyük faideler olan surelerdir. Ayrıca imanın kuvvetlenmesine vesile olan Sure-i İhlâs’ı da hem Regâ’ib kandili’nde hem de receb-i şerif ayı boyunca bol bol okumalıdır.

Yine her zaman olduğu gibi özellikle de bu gecede Allâhü Teala’nın bahşettiği nimetlere hamd ve şükür hali içerisinde olmak, işlediği günahlardan duyduğu mahcubiyetle rahmet ve mağfiretini ümit eder bir hâl içerisinde Rabbimizin sonsuz kudret ve azametini tefekkür etmek icap eder.

Bu gecede kılınması İslam Büyüklerince tavsiye edilen 12 rekat hacet namazı vardır. Akşa ile yatsı arasında kılınacan-k bu namaza, ‘Ya Rabbi’ Niyet ettim Senin rıza-yı şerifin için hacet namazı kılmaya, Allâhu Ekber’ diyerek niyet edilip iftitah tekbiri alınır. Sübhâneke ve Fatiha-i Şerife okunup ardından, her rekatta 3 ‘İnnâ enzelnâhü’ ile 12 de İhlâs-ı şerif okunur. Nafile namaz olduğundan dolayı dört rekatte selam verilebileceği gibi, daha çok tekbir ve kade-i ahîre sevabı kazanmak için 2 rekatta bir selam vermek efdaldir. Bu şekilde 12 rekat tamamlanır.

Namazın ardından 7 kez Salât-ı Ümmiye (Allâhümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedini’n-Nebiyyi’l-ümmiyyi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim) okunur ve secdeye gidilerek 70 kez de (Sübbûhun, Kuddûsün Rabbünâ ve Rabbü’l-melâ’iketi ve’r-Rûh’ duası okunur. Secdeden başını kaldırdıktan sonra da, ‘Rabbi’ğfir ve’rham ve tecâvez ammâ ta’lem inneke ente’l-E’azzü’l-Ekrem’  okunup tekrar secdeye varılarak 70 kez ‘Sübbûhun’ duası okunur.

Ardından dua ve ilticalarda bulunulur.

Bu gecenin berekâtından istifade edebilmek için bir de Tesbih Namazı kılmanın büyük ecir ve mükafatı vardır. Bilindiği gibi Tesbih Namazı‘nın, tüm günahların affına vesile olacağı ümit edilir.

Receb-i Şerif ayında ve bu gecede bol bol İstiğfar, Salevat (Allâhümme salli alâ Seyyidinâ Muahmmedin ve alâ âli Seyyidinâ Muhammed), Tevhid (Lâ ilâhe illallâh Muhammedü’r-Rasûlullâh) ve İhlas suresi okunmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konuya ilişkin verdiği tavsiyelere göre, Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem Efendimizin bu mübarek ayda en çok, ‘Allâhümme bârik lenâ fî-Recebe ve Şa’bân ve belliğnâ Ramazân’ [Allâhım! Receb ve Şabân aylarını bizim için mübârek, bereketli kıl ve bizleri Ramazân’a ulaştır] duasıyla iltica ettiği rivayet edilir.

Regaib Kandili’nin ertesi günü de öğle ile ikindi namazı arasında kılınması tavsiye edilen 4 rekat ‘teşekkür’ namazı vardır. Dileyenler bu namazı da eda edebilir.

Teşekkür namazında her rekatta 1 Fatiha 7 Ayetü’l-Kürsi ve 5’er tane de İhlas-felak-nâs sûreleri okunur. Namazın ardından 25 kez ‘Lâ havle ve-lâ kuvvete illâ billâhi’l-Aliyyi’l-Azıym’ ve 25 kez de ‘Estağfirullâhe’l-Azıym ve etûbü ileyk’ okunarak dua edilir.

Bir defasında Rasûl-i Ekrem s.a.v. Efendimiz, sahâbîlerden birinin Allâh’a hamd ü senâ ve Rasûlü’ne salevât-ı şerife getirerek duâya başladığını gördüğünde, onu takdîr ederek, ‘Ey namaz kılan zât! Duâ et, (duana hamdele ve salvele ile başladığın müddetçe) duâların kabûl olunur.’ buyurmuşlardır. Duanın başında istiğfâr, salevât, ana babaya ve tüm Ümmet-i Muhammed’e dua etmeye özen gösterilmesi duanın kabûlüne vesiledir.

Regaip Kandili'nde okunacak dualar ve sureler! Regaip Kandili'nde hangi dualar okunur

www.dirilispostasi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.