Nişasta bazlı şeker nasıl elde edilir? Nişasta bazlı şekerin zararları nelerdir? « Külliyet

2 Aralık 2021 - 08:50

Nişasta bazlı şeker nasıl elde edilir? Nişasta bazlı şekerin zararları nelerdir?

Nişasta bazlı şeker, yani mısır şekeri, doğal bir tahıl olan mısırdan üretilen bir üründür. Katkı maddesi değil, bir gıdadır.

Nişasta bazlı şeker nasıl elde edilir? Nişasta bazlı şekerin zararları nelerdir?
Son Güncelleme :

14 Kasım 2021 - 16:01

148 views

İşlemler, danelerin yumuşatılması ve nişasta, dış kabuk, protein ve yağ bileşenlerine ayrıştırılmasıyla başlar. Mısır şekeri üretiminde  kullanılan sonraki aşamalar ise doğal olarak adlandırılan diğer gıda ve bileşenlerin üretiminde kullanılan işlemlerdir. Mısır şekeri yapay bir bileşen veya renk katkı maddesi içermez. Ülkemizde katkı maddeleri Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Nişasta bazlı şeker bir katkı maddesi değildir.

Pancar şekeri ile karşılaştırılan, nişasta bazlı şekerin bileşimi kullanılacağı uygulamaya göre değişse de, sofra şekeri gibi glikoz ve fruktoz şekerlerinden oluşur. Sakaroz ya da sofra şekeri birbirine bağlanmış glikoz ve fruktozdur, yani %50 glikoz ve %50 fruktozdan oluşur. Nişasta bazlı şekerin içinde ise fruktozun oranı %42 ile %55 arasında olup, gerisi glikozdur. Nişasta bazlı şeker üretimi yüksek yatırım gerektiren, elde edilen son ürünlerde çeşitliliğe sahip, ileri teknolojiye dayanan bir üretim sürecidir. Sektörün ürünlerinin rekabetçiliği, hammadde verimliliği ve kullanıcı sektörlere sunduğu kullanım ve teknik avantajlarından gelir. Daha açık ifadeyle, nişastacılık sektörü yüksek üretim verimliliği ile, müşterilerinin kullanımına uygun şekilde, sıvı halde, hijyenik ve fonskiyonel ürünleri müşterilerine sunar. Nişasta bazlı şekerler, birçok gıda ürünü için tatlandırıcı talebini karşılar ve ürünlerin ek işlevselliklerini sağlar. Nihai ürünün dokusuna, renk stabilitesine ve lezzetine katkıda bulunur. Örneğin, glikoz şurupları şekerlemecilikte esas olarak kristalleşme önleyici rolleri için kullanılırken, diğer bir çok ürüne de ikame edilemez özellikler sağlar. Üretim teknolojisi, nişasta bazlı şekerlere geniş bir yelpazede tatlandırma kapasitesi, doku ve lezzet içeren ürünlerin üretimi olacağını sağlar. Bu da gıda endüstrisinin üretim süreçlerine ve çeşitliliğine katkıda bulunur. Bu nedenle de gıda üretiminde tercih edilir.

Vücut serbest fruktoz ile glikozu veya aynı şekerlerin sakaroz ve nişasta bazlı şekerden gelen halini tamamı ile aynı şekilde emer. Bu nedenle nişasta bazlı şekerin bir bileşeni olarak tüketilen fruktozun metabolik anormalliğe yol açması veya aynı kaloriye sahip bir diyette diğer şekerlere göre daha fazla kilo alımına neden olması mümkün görünmemektedir. (2) Bu bilgiler değerlendirildiğinde, toplam şekerin bir parçası ya da serbest şeker olarak bulunmasından bağımsız olarak, beslenme ile alınan
fruktozun olumsuz sağlık etkilerine yol açtığına dair yeterli kanıt yoktur. Bilimsel çalışmalarda nişasta bazlı şeker tüketimi ile alkolik olmayan karaciğer yağlanması arasında bir ilişki görülmemiştir