Nisan ve kasımda ara tatil geliyor! « KÜLLİYET – Haberler – Son Dakika Haberleri
FLAŞ HABER:

Nisan ve kasımda ara tatil geliyor!

Bu haber 16 Mayıs 2019 - 9:59 'de eklendi ve 58 kez görüntülendi.

Evlatların sınıfa giriş hızı ile sınıftan çıkış hızları arasındaki farkın ortadan kaldırılması için yeni bir adım atıldı. Türkiye’deki okullarda 90 senedir geçindiren 13 haftalık yaz tatili uygulaması değişti… Amerika başta olmak suretiyle birçok ülkenin uyguladığı modele geçildi. Daha ilkin gözden geçirme sinyali veren Millî Tahsil Bakanı Ziya Selçuk yeni düzenlemeyi söyledi. Okullarda, gelecek yıldan itibaren nisan ve kasım aylarında birer haftalık iki ara dinlence yapılacak. Buna bakılırsa, 13 haftalık yaz tatili süresi, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi. Yeni modele bakılırsa artık okullar yedi gün erken açılacak, yedi gün daha geç kapanacak. Ancak bu vaziyet toplam dinlence süresini kısaltmayacak. Her ana tatilin bir teması olacak ve emekler bu format üstünden yapılacak. Öğretmenlerin dinlence takviminde ise değişim olmayacak. Sadece öğrenim yılı kapanışı ve açılışındaki seminer dönemlerinin birer haftası sene içine alınacak. Uzmanların bir sonraki adımda ise beklentileri yerlere bakılırsa dinlence düzenlemesi…

NE HEDEFLENİYOR?
180 iş günü olan emek verme günlerinin verimliğini çoğaltmak. Ara tatillerde küçüklere daha çok dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı tanımak. Mevsim geçişleriyle beraber evlatların gevşeme sürecini ortadan kaldırmak. Sadece kıyılara değil turizmi ülkenin dört bir yanına yaymak.

ÖĞRENCİYE BOŞ DURMAK YOK!
Ara tatiller öğrencilerin olası öğrenme eksikliklerinin derinleşmeden ve yeni mevzular eklenmeden telafi edilebilmesi için müsait bir süre olarak planlandı. Bu aralarda veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki inkişaf emekleri, şahsi ve toplumsal inkişaf etkinlikleri, okulların fiziki yenilenmeleri yapılacak. Evlatların ara tatillerde huzurevleri ziyaretleri, yardımlaşma faaliyetleri, aile ziyaretleri, okul kulüp emekleri şeklinde sosyal yarar emekleri yapmalarına imkân tanınacak. Okul öncesi, ilköğretim 1.derslik, ortaokul 5. Derslik ve ortaöğretim 9. derslik öğrencilerine uygulanan Oryantasyon Eğitimi okul açılmadan önceki hafta hayata geçirilmeye devam edecek.

YENİ ÇALIŞMA TAKVİMİ
¥ 2019-2020 öğrenim tedris yılı 9 Eylül 2019’da başlamış olacak.
¥ 18-22 Kasım 2019’da ilk ara dinlence yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile beraber 9 gün)
¥ 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci devre devam edecek.
¥ Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri içinde olacak. (Hafta sonuyla 16 gün)
¥ İkinci sömestri eğitim-öğretim süreci 3 Şubat 2020’de başlamış olacak.
¥ 06-10 Nisan 2020 tarihleri içinde ikinci ara dinlence verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile beraber 9 gün)
¥ 13 Nisan’da başlamış olacak ikinci son zamanların ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Türkiye Gazetesi

Külliyet
Külliyet bilgi@kulliyet.com.tr
Haberler, son dakika haberler, güncel, dünya, siyaset, asayiş, ekonomi, spor, gündem ve kültür sanat haberleri