Külliyet

Share on facebook
Facebook - Haberi Paylaş
Share on twitter
Twitter - Haberi Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp - Haberi Paylaş
Share on print
Haberi Yazdır

İsrail’de yaşanan kuş gribi vakaları korkutucu seviyede

İsrail'de baş gösteren kuş gribi (H5N1) sebebiyle, Hola Gölü çevresinde 5000'den fazla turna öldü. İsrail Başbakanı Naftali Bennett uzmanlarla görüşürken, uzmanlar "ölü kuşlara dokunmayın" uyarısı yaptı.

İsrail’de göçmen kuşların doğal uğrak yeri olduğu ifade edilen Hola Gölünde, kuş gribi alarmı verilmiş durumda.

İsrail Tabiat ve Parklar Kurumu yaptığı açıklamada, Hola Tabiat Parkındaki kuş gribi salgınının sürdüğü ve Hola Gölü çevresinde 5000 ölü kuş bulunduğunu belirtti.

Konu hakkında açıklama yapan İsrail Çevre Koruma Bakanı Tamar Zandberg, salgını ülkenin tarihinde yaban hayatına verilen en ciddi zarar nitelendirdi.

“Hasta sazlıkta kuş gribinden 5000 turna öldü ve hasarın boyutu hala belirsiz” diyen Zandberg salgının devam ettiği tabiat parkında incelemelerde bulunduğunu ve kuş gribinin turnaların yanı sıra yüzbinlerce tavuğu da öldürdüğünü belirtti.

BAŞBAKAN UZMANLARLA GÖRÜŞTÜ

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve ulusal güvenlik danışmanı, H5N1 salgınını kontrol altına alma ve insanlara geçmesini önleme çabalarını görüşmek üzere uzmanlarla bir araya geldi.

Başbakanlık ofisinden konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, şimdiye kadar kuş gribine yakalanan bir bir insana rastlanmadı.

“ÖLÜ KUŞLARA DOKUNMAYIN”

Yetkililer, göl ve çevresinde ölü kuşların temizlenme çalışmalarının yapıldığını ve parkın 1 Ocak’a kadar ziyaretçilere kapalı kalacağını ifade etti.

Yetkililer ayrıca halkı uyararak ölü kuşlara dokunulmaması gerektiğinin altını çizdi.