İsmail Soyberk kimdir? Kaç yaşında? Neden öldü?

Bu haber 13 Ocak 2021 - 15:20 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

İsmail Soyberk kimdir? Kaç yaşında? Neden öldü? Müzik dünyasının en iyi bas gitaristlerinden biri olarak gösteriken İsmail Soyberk’in hayatı merak konusu oldu. Peki İsmail Soyberk kimdir? Kaç yaşında? Neden öldü?

n.İsmail Soyberk kimdir? Kaç yaşında? Neden öldü?

İSMAİL SOYBERK KİMDİR? KAÇ YAŞINDA?

İsmail Soyberk, 1954’te İstanbul’da dünyaya geldi.

1977 yılında müzik çalışmalarına başladı. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

1982 yılından itibaren stüdyo müzisyenliği yapmaya başladı. Sezen Aksu, Joan Baez, Aziza Mustafa Zadeh, Erkan Oğur, Hasan Cihat Örter, Eşref Ziya ve daha birçok sanatçıyla Türkiye ve dünya turneleri yaptı.

1978 yılında Edip Akbayram ve Dostlar Orkestrası’nın kurucuları arasında yer aldı. 2006 yılında, gitarda Barış Bölükbaşı, syntesizerda Mert Topel ve davulda Bülent Ay’dan oluşan kendi müzik grubu Fenomen ile aynı adı taşıyan ilk albümünü çıkarttı.

1973-1974 yıllarında İhsan Seyfi Özulu (Keman-Gitar),İlhan Sami Özulu (Viola-Gitar),Rahmi Akgün (Davul) ve Hüseyin Haklı (Akustik Gitar-Flüt) yer aldığı EVRİM 5 grubunda Bass Gitarist olarak yer aldı. Ortaokul ve liseden sınıf arkadaşı olan İlhan Sami Özulu ile birlikte kurdugu Grup Evrim’de 1978-1990 yılları arasında bas gitar çaldı ve şarkı söyledi.

80’li ve 90’lı yıllarda binlerce albümde stüdyo basçılığı yapmış olan Soyberk, 2000’li yıllarda müzik camiasının krize girmesi ile önemli ölçüde piyasa albümlerinden uzaklaşmıştır.

İSMAİL SOYBERK NEDEN ÖLDÜ?

67 yaşındaki efsane müzisyen geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.