Külliyet

Share on facebook
Facebook - Haberi Paylaş
Share on twitter
Twitter - Haberi Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp - Haberi Paylaş
Share on print
Haberi Yazdır

Döviz kurunda yaşanan hızlı düşüş zamlı ürünleri etkileyecek mi?

Doların yükselmesinin ardından Beyaz eşya markaları, tekstil ürünleri, teknolojik ürünler, gıda gibi bir çok kaleme yüzde 60'lara varan zam artışı olmuştu. Dolardaki bu düşüşten sonra zam oranları geri çekilecek mi merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından kamera karşısına geçip ekonomik tedbirlerle ilgili yapmış olduğu açıklamanın ardından 18 TL’yi gören dolar kuru hız kazanarak 12 TL’nin altına geriledi.

Doların her yükselişinde fırsatçılar sahneye çıkarak zam üstüne zam yaptılar. Gıdadan teknolojiye hazır giyime kadar artış gösteren ürünlerde doların düşüşüyle birlikte bir indirim gelecek mi merak ediliyor.

Gıda ve temel ihtiyaçlarda raflar her gün zamlanan fiyatlar ile değişmeye başladı. En çok dikkat çeken ürünlerin başında tuvalet kağıdı ve kağıt havlu oldu. Neredeyse yüzde 40’a varan zamlar yapıldı. 6’lı kağıt havlunun fiyatı 25.75 TL’den 53.90 TL’ye, 24’lü tuvalet kağıdının fiyatı 66.90 TL’den 90.25 TL’ye, 32’li tuvalet kağıdının fiyatı ise 97.50 TL’den 131.50 TL’ye yükseldi.

Meyve fiyatları yüzde 83 artarken yağ fiyatları yüzde 50 zamlanan ürünler arasında yerini aldı.

Doların yükselişiyle beraber Apple bir ay içerisinde ürünlerine iki kere zam yaparak kılıf gibi küçük ürünlerinin bile fiyatlarında ciddi artış oldu. İkinci zam ile birlikte  iPhone 13 Pro Max’in 1TB’lık versiyonu 40 bin TL’nin üzerine çıkmıştı.

Telefonun yanında bilgisayar zamları da dikkat çekti. Dolar artışında bilgisayarlar fiyatlarında da yüzde 20’lerde artış oldu.

Zamlarıyla en çok dikkat çeken bir diğer ürün kalemi de beyaz eşyalar oldu. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, küçük ev aletleri ve klima gibi ürünler yüzde 27’lerde zam oranlarına ulaştı.

Doların yükselmesini fırsat bilen bazı tekstil firmaları yüzde 40 zam ile satış yapmaya başladı. 100 TL’ye alınan ürün bir gün de 140 TL’ye satılmaya başladı.