Külliyet

Share on facebook
Facebook - Haberi Paylaş
Share on twitter
Twitter - Haberi Paylaş
Share on whatsapp
WhatsApp - Haberi Paylaş
Share on print
Haberi Yazdır

Dolar ve altın rekor yeniledi! Dolar neden yükseliyor?

Dolar, Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacağı haftaya yüzde 4'e yakın yükselişle 14 seviyesini geçerek rekor tazeledi. Dolar 14,39 TL'yi görürken Altının gramı ise 832 TL seviyesiyle rekor tazeledi. Yükselişle sonrası analistler, bu hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı öncesinde küresel dolar talebinin arttığını belirtti.

Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimleri ve müdahaleleri sürerken dolar/TL 14 liranın üzerini test etti. Günün ilk diliminde dolar/TL 14.39 lirayı aştı. Euro/TL 16,22 lirayı geçti. Gram altın ise 832 lirayı aşarak rekor kırdı.

Merkez Bankası önceki haftalarda dolar/TL 14 liraya yakınsayınca döviz satım müdahalelerine başlamıştı.

Bu hafta gözler Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararında olacak. Dolarda geçen cumaya benzer bir yükseliş olması durumunda ise yine müdahale gelip gelmeyeceği takip edilecek.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ? ANALİSTLERDEN İLK AÇIKLAMA

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 0,2 artışla 96,3 seviyesinde dengelenirken, avro/dolar paritesi ise yüzde 0,2 azalışla 1,1290’dan alıcı buluyor. Analistler, bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı öncesinde küresel dolar talebinin arttığını belirtti. 

Dolardaki yükseliş sonrası altın fiyatlarında da yeni rekor geldi. Gram altın 832 TL seviyesini görürken altının onsu 1786 dolardan işlem görüyor.