Diş bakımı için hindistan cevizi yağı « KÜLLİYET – Haberler – Son Dakika Haberleri
FLAŞ HABER:

Diş bakımı için hindistan cevizi yağı

Bu haber 05 Mayıs 2019 - 16:46 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.

Hindistan cevizi hasım son dönemlerin en popüler organik ürünleri içinde. Hatta ilk sıralarda. Peki kat Hindistan cevizi hasım ile neler yapabilirsiniz?

Hindistan cevizi hasım soğuk sıkım ile elde edildiğinde oda sıcaklığında katı formda olup ten ile münasebet ettiğinde derhal eriyen/sıvılaşan bir yapıya haiz. Yüksek miktarda laurik asit içeren bu yağ hem de steraik asit, oleik asit, miristik asit ve palmistik asitde içermektedir.

Hem besin olarak hem bakım ürünü olarak oldukça yaygın bir kullanım alanına haiz olan Hindistan cevizi yağını iyi mi ve nerelerde kullanabileceğinizi sıralayalım:

1-Gıdada Kullanımı: Hindistan cevizi yağını aroma katması açısından kek, muhallebi, kurabiye şeklinde tatlılarınızda kullanabilirsiniz. İçerisinde ki yağ asitlerinden doğru olarak yararlanmak için ise salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Her sabah bir çay kaşığı kadar hindistan cevizi hasım tüketmenin alzhmeira iyi geldiğine dair meydana getirilen pek oldukça inceleme da mevcuttur.

2-Cilt bakımında: İyi bir nemlendirici özelliği olan Hindistan cevizi hasım bilhassa kuru ciltler için ülkü bir yağdır. Sadece üz bakımında değil, el ve vücut bakımında da kolaylıkla kullanabileceğiniz Hindistan cevizi yağının kullanması da fazlaca rahattır. Diğer bitkisel yağlara oranla cilt tarafınca daha süratli emilir ve kremlerin peşinde kalan kayganımsı yapay doku ciltte kalmaz. Hindistan cevizi yağını cildinize kullandıktan sonrasında tek hissedeceğiniz yumuşacık, kaymaksı bir dokudur. En mühim özelliklerinden biri de göz çevresi dâhil kullanılabilir olmasıdır. Böylece ek olarak başka bir ürüne ihtiyacınız kalmadan soğuk sıkım Hindistan cevizi hasım ile hem yüzünüze, hem göz çevrenize, hem ellerinize ve aynı zamanda bütün vücudunuza aynı anda bakım yapabilir, nemlendirebilirsiniz.

3- Temizleyici olarak: Bilhassa makyaj kalıntılarını oldukça iyi temizleyen bir yağ bulunduğunu belirtmesem olmaz. Normal standartlarda makyaj arkasından cilt makyaj temizleme mendilleri yahut sütleri ile silinip arkasından yıkanır. Burada yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey makyajlı cildinizi ilkin bolsu ile yıkayıp, pak bir pamuk ile üst kalıntıları alıp tekrar bir pamuk yardımıyla Hindistan cevizi yağını temizleme sütü şeklinde kullanmanız! Görmüş olacaksınız, cildinizde asla makyaj kalmayacak.

4-Saç bakımı: Tek başına da kuru saçlar için iyi bir nemlendirici olan bu hasım, pak saçlarınızın altına ve yüzeyine uygulayıp minimum 45 dk bekletmeniz ve arkasından durulamanız yeterli. İlk ilkin yeteri kadar soğuk sıkım Hindistan cevizi yağını elinize alın ve ellerinizde ovuşturun. Ardından saç diplerinize ve saç yüzeyine masaj yaparak uygulayın. En azca 45 dk beklettikten sonrasında iyice durulayın. Durulama suyunuza (500ml e) bir çay bardağının 1/3ü kadar elma sirkesi koyarsanız hem yağ kalıntısı kalmayacak aynı zamanda saçlarınız yumuşacık ve parlak olacaktır. Zaten Hindistan cevizi hasım da saçlarınızı yumuşatıp parlaklık kazandıracak. Haftada 1 uygulamanız kafi.

5- Diş bakımı: Hem oil puiling uygulamasında kullanabilirsiniz. Hem de karbonat ve çay ağacı hasım ile karışmasını sağlayarak organik bir diş macunu elde edebilirsiniz. Kimyasallardan uzak bir ağız bakımı için, hem çocuklarınız aynı zamanda sizin için ülkü bir macun ile dişlerinizi tertipli fırçalarsanız günlük bakımın yanında diş ve diş etleriniz toksik kalıntılardan ve zararı olan bakterilerden de arınmış olacaktır.

6- Tırnak bakımı: Hindistan cevizi hasım, Susam hasım ve çay ağacı ile baraber yapacağınız bakım ile tırnak mantarının ve ya ivedi kırılmaların önüne geçebilirsiniz. Şayet mantar sorununuz yoksa haftada 2 kez Hindistan cevizi yağını kulak çubuğu yardımıyla tırnaklarınızın yüzeyine ve altına iyice yedirmeniz kafi olacaktır.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzm.

Senem Dinç

 

Külliyet
Külliyet bilgi@kulliyet.com.tr
Haberler, son dakika haberler, güncel, dünya, siyaset, asayiş, ekonomi, spor, gündem ve kültür sanat haberleri