Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuraklık tehdidine karşı açıklamalarda bulundu « Külliyet

28 Kasım 2021 - 23:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuraklık tehdidine karşı açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan dev tesisin ekonomiye yılda 3 milyar TL’lik katkı sağlayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuraklık tehdidine karşı açıklamalarda bulundu
Son Güncelleme :

06 Kasım 2021 - 18:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli değerlendirmek ve doğru yönetmek artık bir tercih değil mecburiyet haline gelmiştir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı 19 yıldır halka hizmet amacımızın eser ve hizmet siyasetimizin en somut örneklerinden biridir.

Ilısu projesini hamdolsun finansmanını terör örgütünün saldırılarına kadar önümüze çıkartılan nice engellere rağmen tamamladık. Bu projeyi engellemek için yürütülen karalama kampanyalarını unutmadık, unutmayacağız. Bu eser yeminli Türkiye düşmanlarına da içimizdeki mankurtlara da verilmiş en güzel cevaptır.

Su depolama kapasitesi yaklaşık 11 milyar metreküp bulan Ilısu 1200 megavatlık gücüyle ülkemize yıllık 3 milyar liralık katkı sağlayacaktır .Bizim medeniyetimizde su hayattır. Enerji de günümüzün bir diğer vazgeçilmez hayat kaynağıdır.

Bu barajın ülkemize kazandırılmasın emeği geçen bakanlarımıza kurumlarımız mühendisinden işçisine herkese teşekkür ediyorum.

Değerli kardeşlerim dünyanın ve ülkemizin giderek artan kuraklık tehdidi ile karşı karıya bulunduğu şu günde böyle bir eseri hizmete amamızın çok daha anlamlı olduğuna inanıyorum.

Ülkemizi korumak için tüm potansiyelimizi korumak durumundayız. Su kaynaklarımızın tek bir damlasının israfına tahammülüz yoktur. Su bu yüzyılın en önemli en stratejik kaynağıdır.

İklim değişikliği kuraklık ve artan nüfus ile birlikte su kaynakları üzerindeki baskı giderek artmaktadır. Üstelik iklim değişikliği ile bağlantılı kuraklık sel orman yangını gibi afetler giderek sıklaşmaktadır. Mevcut su kaynaklarının yüzde 70’ten fazlası tarımda yani gıda üretiminde kullanılıyor. Bu durum su konusundaki her olumsuzluğu gıda üretimine de yansıması bekleniyor. Bilindiği gibi Türkiye su zengini bir ülke değildir. Su stresi çeken ülkeler grubundayız. Elimizdeki kaynakları tasarruflu kullanmak zorundayız. Su kaynaklarımızı doğru yönetmek artık mecburiyettir. Bu anlayışla hükümete geldiğimiz günden beri her alanda olduğu gibi tarım su ve enerji konusunda da geleceğe hazırlamanın gayreti içerisinde olduk.

284 milyar liralık yatırım yaparak 8817 tesisi hizmete açtık. Son 19 yılda inşa edilen 61 barajımızla 46 milyar metreküp suyumuzu depoladık. Depolanan su miktarımızı 179 milyar metreküpe çıkardık. Ülkemiz ve üreticilerimiz yılda 60 milyar lira zirai gelir artışı sağladı.

271 içme suyu ve 21 atık su tesisi hizmete açtık. Bu yatırımlar sayesinde 41 milyon vatandaşımıza yaklaşık 3 milyar metreküp içme ve kullanma suyu tahsis ettik. Bunları yapmasaydık 44 ilimiz kısmen ya da tamamen susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya gelebilecekti. Amacımız her bir vatandaşımızın temiz suya erişimini sağlamak bereketli topraklarımız suyla buluşturmak ve kaynaklarımızı verimli kullanmaktır. Yol haritamızı oluşturduk. Önümüzdeki dönemde de su alanında yeni yatırımlar yapamaya devam edeceğiz.

Ilısu’nun kültürel ve sosyal gelişimi sağlayacak tarafı da bulunmaktadır. Tüm tarihi ve kültürel varlıkları özenle koruyarak gelecek nesillere miras bıraktık. Bay Kemal bunlar lafla olmuyor. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Ayrıca kısmen taşınan ve yerinde koruma altına alınan eserler de mevcut. Ey PKK’nın yan kolu HDP sizler böyle şeyler yapabilir misiniz? Biz sizlere aşığız aşık. Bu kapsamda 875 konutu tamamlayarak hak sahiplerine verdik.

Burada Kürt kardeşlerim var. Biz Kürt kardeşlerimizi ihmal etmedik, onlara bu eserleri kazandırdık. Projenin maliye toplamda 20 milyar lirayı bulmuştur. Bu görkemli tesisin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Biz AK Partiyiz. Biz bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızı ayrım yapmadan, sizleri Allah için seviyoruz. 2023’ün 14 Haziran’ına bir olarak, beraber olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak gidecek ve bu bölgelerden büyük bir yekunla zaferle çıkacağız.