Çoban çantası otu nedir, faydaları nelerdir? « Külliyet

30 Kasım 2021 - 19:08

Çoban çantası otu nedir, faydaları nelerdir?

Turpgiller familyasından genellikle çorak arazilerde ve tarım alanlarında yetişen tüylü bir yıllık otsu bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz havzasıdır. Kuraklığa ve soğuğa dayanıklı, boyu 40-50 cm civarında kalp şeklinde meyveleri bulunan bir bitkinin, yaprakları açmış bir gülü andırır. Çiçeklenme zamanı Aralık, Ocak aylarıdır.

Çoban çantası otu nedir, faydaları nelerdir?
Son Güncelleme :

13 Kasım 2021 - 21:04

İçeriğinde tanen, saponin, uçucu yağlar, flavonlar, reçine, peptid, potasyum, organik asitler bulunur. Çoban çantası genellikle yabani ot olarak bilinir. Halk arasında medik, kuşkuş otu, çıngıdaklı ot olarak ta isimlendirilir. Çiçekleri bir üzüm salkımını andıran çoban çantası, tavuklar için de iyi bir besindir.

Çoban çantasının çok önemli faydaları vardır.

  • Vücudun içerisinde ve dışında meydana gelen kanamaları keser. Damarları daraltıcı etkiye sahiptir.
  • Özellikle mide, burun, bağırsak ve adet kanamalarında etkilidir. Yapılacak ameliyatlar öncesi kanama riski açısından içilmesi önerilir.
  • Basur kanamaları için, oturma banyolarının yapılması faydalıdır.
  • Karaciğer, varis, damar problemlerinde tedavi için kullanılır.
  • Kan dolaşımını düzenler, idrar arttırıcı özelliği vardır. Böbreklerin iyi çalışmamasından dolayı vücudun su tutması durumda etkisi çok fazladır.
  • Kas gevşetici olarak kullanılır. Rahatlatıcı özelliği oldukça fazladır.
  • Kas erimelerinde yapılacak bir şey kalmamışsa çobançantası çare olabilir.
  • Yüksek ve düşük tansiyon problemlerinde faydalı bir bitkidir.

Çoban çantası, çiçekleri ve sapları kurutularak çay olarak, tentür, aynı zamanda çiğ olarak ve pişirilerek tüketilebilir. Kullanılan bölümleri toprak üstündeki kısımlarıdır.  Şifalı bitkiler içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan çoban çantası, bitkisel tedavi amaçlı daha çok çay olarak tüketilir. Kanamaları dindirici özelliğinde, kanamanın durmasıyla çay tüketimini bırakmak gerekir. Çoban çantası bitkisinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Buna rağmen hamilelik esnasında kullanılmaması gerekir. Bütün bitkiler gibi, bunun da kullanılması için bir uzmandan yardım almanızı öneririz. Kullanım dozunu ayarlayarak, en yüksek faydanın alınacağını belirtmek isteriz. Kaynamış su içerisine konularak dinlendirilir ve çay olarak içime hazır hale getirilir. Özellikle kadınların menopoz dönemlerinde çok rahatlatıcı bir içecektir. Sağlığımız için doğadan alacağımız yardımları küçümsememeli, bitkileri bilinçli olarak kullanmalıyız.