C vitamini deposu çileğin faydaları nelerdir? « Külliyet

28 Kasım 2021 - 22:51

C vitamini deposu çileğin faydaları nelerdir?

Çilek, gülgiller familyasından, yayvan yeşil yaprakları, kırmızı küçük meyveleri olan bir bitkidir. Yetiştirilmesi pek kolay olmadığından ve ekildiği toprak türünden, hava koşullarına kadar her şeyden çok çabuk etkilenebildiği için oldukça değerli bir meyve türüdür. Bol C vitamini içerdiği ve dönemsel bir meyve olup, her zaman yetiştirilememesinden dolayı da ayrıca değerlidir. İlkbaharla birlikte tomurcuklanan bitki birkaç hafta içerisinde tomurcukların patlamasıyla birlikte meyve vermeye başlar. Bu bakımdan ilkbahar ve özellikle yaz dönemi çilek mevsimi olarak geçer.

C vitamini deposu çileğin faydaları nelerdir?
Son Güncelleme :

13 Kasım 2021 - 21:12

Çilek, gerek Türk mutfağında gerek diğer ülkelerin mutfaklarında farklı yöntemlerle yer bulmuştur. Örneğin Türkiye’de daha çok bol şekerli suda bütün meyve parçalarının bekletilmesiyle oluşan çilek reçeli yapılırken Avrupa ve Amerika’da ise parçalanan meyvelerin şekerli suyla karıştırılmasıyla yapılan çilek marmelatı tercih edilir. Birçok içeceğin, sütlü tatlının ve çilekli pasta gibi hamur işi yiyeceklerin içerisinde yer almaktadır. Tioga, aliso, pocahontas, brio, pajaro, selva, hanoeye, lester, red chief ve 216 gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Şifalı meyveler içinde sayılan çileğin faydaları şöyle sıralanabilir;

  • İçeriğinde bol miktarda B, C ve K vitaminlerini barındırır, vücuda güç, kuvvet verir.
  • Antioksidan olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserle mücadele konusunda etkilidir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Damar tıkanıklığı, kolesterol gibi hastalıkları önlemek için iyi bir yardımcıdır.
  • Sindirim sisteminin doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar, bağırsak kurtlarını engellemek için tüketilebilir.
  • Rahatlatıcı etkisinden dolayı stresten arındırır, sinir sistemini ve kan akışını olumlu yönde etkiler, kanı temizler.
  • Cildi temizlediği, arındırdığı için sağlıklı ve güzel bir cilt elde etmek adına kullanılabilir.
  • Böbrekteki taş ve kumların dökülmesini hızlandırır, kolaylaştırır.
  • Kemik, eklem ve romatizma ağrılarını giderir.
  • İyi bir hazımsızlık ve kabız gidericidir. İdrar söktürücü etkisi de mevcuttur.
  • Beyaz dişler ve sağlıklı, kokusuz bir ağız elde etmek için de çilekten yararlanılabilir.

Çilek, herhangi bir işlemden geçirilmeden çiğ bir şekilde tüketilebileceği gibi sıkılarak suyu da içilebilir. Yaprakları kaynatıldıktan sonra çay şeklinde de tüketilebilir. Ayrıca piyasada birçok cilt temizleme ve nemlendirme ürününde de bulunur. Çilek bazı kişilerde alerji yapabildiğinden dolayı beklenmedik durumlarla karşılaşıldığı durumlarda her zaman bir uzmandan yardım alınmalıdır.