Bisiklet nerede ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir? Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler kimlerdir?

Bu haber 19 Ocak 2021 - 12:14 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

Ülkemizde de günden güne bisiklet kullanım oranı giderek artmaktadır. Gündelik hayatımızın bir parçası galine gelen bisikletler sportif anlamda büyük gelişme sağladı. Avrupa ülkelerine kıyasla maalesef ülkemizde bisiklet kullanımının yaygın bir şekilde kullanıldığını söylemek zordur. İnsan sağlığı açısından büyük fayda sağlayan bisikletler hem çevreci hem de ekonomiktir. Peki Bisiklet nerede ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir? Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler kimlerdir?

BİSİKLET NEREDE NE ZAMAN VE KİM TARAFINDAN İCAT EDİLMİŞTİR? BİSİKLETİN GELİŞİMİNDE ROL OYNAYAN MUCİTLER KİMLERDİR?

Bisiklet, tek bir mucit tarafından icat edilmemiş, tarih içerisindeki pek çok farklı çabanın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Leonardo da Vinci’ye ait olduğu ileri sürülen 1492 tarihli bir bisiklet karalamasının 1960’larda Codex Atlanticus’a eklenmiş sahte bir çizim olduğu anlaşılmıştır. 1790’larda icat edilen vélocifère veya célérifère isimli hızlı at arabası aracı, bisikletin atalarından biri olarak kabul edilmez. Bisiklet 19. yüzyıl icatlarından biri olarak 1839 yılında Britanya Krallığı’na bağlı İskoçya’da icat edilmiştir. Kolay, güvenilir, masrafsız ve sağlığa yararlı olduğu bilinmekle beraber posta teşkilatında kullanılması da pratik olması nedeniyle dikkat çekici olmuştur.

Bisikletin gelişiminde rol oynayan bilim insanları olarak Kirkpatrick MacMillan ve Michaux isimleri öne çıkmaktadır. Sıvrac Kontu, Baron Drais, Velocipide, Ernest ve Pierre Machaux gibi isimler bisikletin icat edildikten sonra geliştirilmesinde etkin rol oynayarak birçok farklı modelde bisiklet ortaya koymuşlardır.

Brown Üniversitesi’nin sitesinden derlediğimiz bisikletlerin tarihsel gelişimine bakalım:

  • 1818– insanların iki teker arasına geçerek koşma makinesi adı altında kullanıma sunuldu.
  • 1850–ilk üç tekerlekli bisiklet yapıldı.
  • 1860– pedallar eklendi bisiklete daha kolay sürmek için.
  • 1870– İki tekerli olan “Penny Farthing” bisikleti icat edildi. Ön tekeri kocamandı ve oturulacak yer ön tekerin önündeydi.
  • 1885– İki teker boyutu eşitlendi.
  • 1894– kadınlar da artık iki tekerli bisiklet sürebilmeye başladı.
  • 1920– çocuklar için bisikletler icat edildi.
  • 2000- elektrikli bisiklet icat edildi.

Günümüzde de gelişen teknoloji ve teknik imkanlar sayesinde farklı amaçlar ve ihtiyaçlar için bisikletler üretilmektedir.

 

www.dirilispostasi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.